رفوگری فرش

راهنمای رفوگری فرش و نکات مهم محافظت از فرش بدون نیاز به قالیشویی

 

راهنمای رفوگری فرش و نکات مهم محافظت از فرش بدون نیاز به قالیشویی:

فرش یکی از مهم ترین و اصلی ترین اجزای یک خانه می باشد حال آنکه این خانه چه سنگی باشد و چه لاکچری و مدرن. فرش زیبایی خانه را دوبرابر می کند و از گذشته های دور تا به حال طرح ها و نقش های گوناگونی از فرش به چشم خورده است اما نکته قابل توجه این است که فرش با توجه به کیفیت و میزان کارایی دچار آسیب میشوند که این صدمات گاهی بسیار کم و ناچیز و گاه نیز با خسارت بسیار زیادی همراه می باشد. گاهی برای بازیابی ارزش واقعی فرش رفوگری فرش را بر روی ان انجام می دهند چراکه این محصول خود دارای قیمت زیادی می باشد و نباید به زباله تبدیل شود و چنانچه آسیبی به آن وارد شود تا مدت های طولانی باید با همان شکل نامناسب مورد استفاده قرار گیرد.

متخصصان رفوگر با بهره گرفتن از ابزار و وسایل مخصوص به شغل و هنر خود و با ترفندهای ویژه خود نقشه ای می کشند به طوری که به بهترین شکل ممکن قسمت های آسیب دیده فرش بازسازی شود بدون اینکه نقصی در فرش و بافت آن ایجاد شود. حرفه رفوگری فرش سالیان درازی است که طرفداران ویژه خود را دارد و به ویژه در ایران که هنرمندان و متخصصان زیادی در این زمینه مشغول به این کار می باشند. رفوگری فرش حرفه ای نیست که بتوان آن را بدون مهارت و تخصص و تجربه انجام داد بلکه یک کار بسیار تخصصی می باشد و حتی گاهی بهترین قالیبافان نیز قادر به انجام این کار نمی باشند.

رفوگری فرش

رفوگری فرش

ملزومات رفوگری فرش و شرایط انجام این کار:

رفوگری فرش نیاز به دقت بسیار بالا و هوش فراوان دارد تا اینکه هنرمند رفوگر بتواند تشخیص دهد نقشه فرش را که از بین رفته است به چه شکل بوده است و چگونه می توان آن را به بهترین شکل ممکن ترمیم و بازسازی کرد تا اثر آن باقی نماند. به این منظور از رنگ های به کار رفته در سایر قسمت های فرش کمک می گیرند و نخ ها را دقیقا به همان شکل به کار می برند. حتی در بعضی از مواقع فرش کاملا کهنه و بی رنگ می شود اما باز هم برای ترمیم از نخ های همان فرش رنگ و رو رفته استفاده می شود و آن فرش را به طور کامل بازسازی می کنند به گونه ای که اثری از ترمیم بر روی آن به چشم نمی خورد. متخصصان رفوگری باید به انواع روش های مراقبت و محافظت از فرش همچون ریشه زنی، گره فرش و… آشنایی کامل داشته باشند.

یکی دیگر از مهم ترین اصول های رعایت شده در این باره این است که باید به رنگ ها و الیاف متنوع که در بافت فرش به کار میروند تسلط و آشنایی کامل داشته باشد. علاوه براین هنر بافت فرش در انواع و اقسام گوناگون به گونه ای می باشد که هیچگونه نیازی به قالیباف دیگری نمی باشد و آن کسی که فرش را می بافد باید با وسایل و ابزار رفوگری آشنایی کامل داشته باشد. ابزار مورد نیاز حرف رفوگری انواع نخ در رنگهای مختلف، قلاب، کیله، درفش، خواب پشت، سوزن، دفتین، آب، تخته، میخ کش، اتو، میخ و … می باشد که هر یک از این ها در جای مخصوص و زمان مخصوص کاربرد خاص خود را دارد.

نکات لازم درباره رفوگری فرش

نکات لازم درباره رفوگری فرش

نقص ها و آسیب های موجود در فرش ها متفاوت می باشد مثلا فرش هایی که مورد استفاده هستند با فرش هایی که در زیر زمین ها بدون استفاده مانده اند دارای آسیب های متفاوتی می باشد. چنانچه  فرش هایی که  مورد استفاده هستند اغلب آسیب دیده و رنگ پریده می باشند. همچنین برخی از اتفاقات که در اثر بی توجهی رخ می دهد مثلا سیگار یا ذغال داغ بر روی فرش می افتد و فرش را می سوزاند اینگونه آسیب ها به راحتی به وسیله قالیشویی ترمیم و بازسازی می شوند. گاهی فرش هایی که آن را لوله کرده و به  آنها نیازی نیست دردسر هایی برای افراد به دنبال دارد و آن هم این است که در این زمان آسیب هایی مانند بید خوردگی به سراغ آن می آید که در این صورت لازم است به یک رفوگر فرش که دارای مهارت و تخصص لازم در این زمینه می باشد برای ترمیم آن سپرده شود.

 

آسیب های موجود در فرش  که نیاز به رفوگری فرش دارد:

در زمان رفوگری فرش برخی از آسیب های وارد شده به آن در سطوح مختلف مورد بررسی قرار می گیرد. که عبارت اند از:

سطح اول: آسیب های جزئی مانند تغییر رنگ و لکه های سطحی موجود بر روی فرش می باشد که به آسانی و بدون هزینه ترمیم و بازسازی و رفوگری فرش می شود.

سطح دوم: آسیب های متوسط مانند بید خوردگی، ساییدگی، بیرون زدن نخ چله از فرش و… می باشند که به نوعی بیشتر از نوع اول می باشد و زحمات آن هم از نوع اول بیشتر می باشد و نیاز به رفوگری فرش می باشد.

سطح سوم: آسیب های شدید که آسیب هایی همچون سوختگی، پوسیدگی و پارگی شدید می باشد که به تخصص و هزینه بسیار زیادی نیازمند می باشد. این نوع آسیب دیدگی بیشتر در فرش ها و قالی های گرانبها و ارزشمند بازسازی می شوند. چراکه در غیر این صورت تلاش و هزینه ترمیم آن بیشتر از بهای فرش می باشد و این خود یک کار بیهوده تلقی می شود.

رفوگری فرش

رفوگری فرش

عوامل تاثیر گذار بر قیمت رفوگری فرش:

رفوگری فرش یکی دیگر از خدمات بسیار تخصصی می باشد به همین دلیل صاحبان این حرفه باید تجربه، مهارت و تخصص بسیار بالایی داشته باشند. برخی از افراد گاهی از پرداخت این هزینه های زیاد به ستوه آمده اند و آن را زیاد می دانند. به عنوان مثال هزینه رفوگری فرش در صورتی که دستبافت باشد هر چقدر هم آن سوراخ و پارگی کوچک باشد و هزینه زیاد باشد باز هم ارزش آن زیاد است. چرا که باید وقت و هزینه زیادی صرف آن کار شود و اگر اجرا کننده رفوگری ضربه و آسیب کوچکی به آن وارد کند مقدار بسیار زیادی از ارزش و قیمت آن کاسته می شود. اما فرش های ماشینی با دستگاه های خاص و ویژه خود رفو می شوند و هزینه آنها در ازای دستباف بسیار کمتر می باشد. متخصصان این حرفه مسئولیت این که فرش را از افراد تحویل بگیرند و آن را به صورت کامل و با دقت رفو کنند سپس به آنها تحویل دهند. مشخص کردن و محاسبه هزینه های رفوگری فرش به موارد متعددی همچون تعداد فرش ها، اندازه محل های نیاز به رفو، نوع فرش و نوع آسیب بستگی دارد و نکته قابل توجه این است یکی از مهم ترین و بیشترین و رایج ترین آسیب به فرش که نیاز به رفوگری داشته باشد سوختگی می باشد.

سوختگی موجود بر روی فرش ها در اثر عواملی همچون افتادن ذغال، سیگار روشن، کبریت، شمع و … به وجود می آید باید توجه کرد هر چقدر که سوختگی بیشتر باشد رفوگری آن نیز سخت تر می باشد. از دیگر موارد که نیاز به رفوگری دارد پارگی می باشد. گاهی فرش در اثر عواملی همچون وارد شدن ضربه به فرش به وسیله ابزار نوک تیز و … که این اتفاق در زمان جابجایی و حمل و نقل رخ می دهد. علاوه بر این موارد بیدخوردگی نیز یکی از عواملی است که فرش به رفوگری نیازمند باشد و این آسیب برای فرش هایی می باشد که در فضای بسته و تاریک و بدون هیچگونه هوایی قرار دارند.

نکات لازم درباره رفوگری فرش

نکات لازم درباره رفوگری فرش

نکات و مطالب مربوط به محافظت از فرش و رفوگری فرش:

از گذشته های دور قیمت و ارزش فرش بگونه ای است که مورد توجه تمامی افراد واقع شده است. حتی در آن روزگاران پادشاهان و سران کشورها آن را به عنوان هدیه ای گرانبها به یکدیگر تقدیم می کردند. با توجه به موارد ذکر شده زمانی که هنرمندان وقت، سلیقه، نظر، فرهنگ و…خود را به میان می گذارند چنین محصولاتی را به ما عرضه می کنند چرا باید در مراقبت و محافظت از آنها کم کاری کنیم و آنها را نادیده گرفت. مراقبت از فرش کار دشواری نیست و فقط کافی است نکاتی در این زمینه را رعایت کرد تا فرش عمر طولانی تری را داشته باشد و نیاز به رفوگری را به شدت کاهش دهیم. برخی از این نکات عبارتند از:

فرش ها را بر سطوح صاف  و بدون هیچ گردو خاکی پهن کنید و از پهن کردن فرش بر روی پلاستیک و موکت ممانعت بورزید چرا که این خود فرش را از بین می برد. در حفظ آراستگی و نظافت محیط تلاش گر باشید. و از استفاده مکرر جارو برقی خودداری کنید و به جای آن با استفاده از جارو دستی گردوخاک را از روی فرش بزدایید. چنانچه فرش بر روی سنگ یا سرامیک باشد ممکن است بیدهایی در بندهای آن بوجود آید. حتما در نظر داشته باشید که فاصله این سنگ ها بگونه ای نباشد که بیدها لابه لای آن باشد. باید توجه کرد که در زمان نظافت حتما می بایست  هر دو طرف فرش را تمیز کرد و فقط به یک طرف آن اکتفا نکرد. وسایل سنگین مانند گلدان، میز، کمدو… را روی فرش قرار ندهید یا حداقل هر ۶ ماه جهت فرش را تعویض کرده تا کوبیدگی های ناشی از این وسایل روی فرش ماندگار نشود. برای محافظت از  اینکه ریشه فرش هایی که در معرض رفت و آمد هستند بهتراست دور و اطراف آن ریشه ها را با لفاف مخصوص فرش بدوزید. همچنین برای سفید کردن ریشه هایی که کثیف شده اند می بایست از مایع های مخصوص شستشوی قالی استفاده کرد. نکته قابل توجه این است که کار رفوگری فرش را نباید به هر شخصی سپرد و باید در آن زمان بدون درنظر گرفتن قیمت، مکان مناسب را برای این کار انتخاب کرد. پس از اینکه فرش را تحویل گرفتید باید منطقه آسیب دیده را به درستی رویت کنید چنانچه کوچکترین ایرادی در آن مشاهده شد آن را باید به متخصصان باز گرداند.

برای رزرو سفارشات خود در سراسر منطقه غرب تهران با شماره زیر تماس بگیرید:

۴۴۶۹۵۴۷۷

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *